Koupili jste si kvalitní postel, do které jste neváhali investovat sumu poměrně výraznou? A ráno se přesto probouzíte a připadáte si jako princezna na hrášku? Záda bolí a cítíte se „rozlámaní”? Podcenili jste při vybírání lože zásadní věc. Rošt a matraci. Podle čeho je zvolit? Chcete-li se to dozvědět, pokračujte ve čtení.

V zásadě se odborníci shodují na tom, že alespoň pro dospělé platí, že při pořizování matrace rozhodují o klíčovém aspektu tvrdosti nebo měkkosti vaše osobní preference. Pro nejmenší se hodí matrace pevnější, jejich tělo se totiž zatím vyvíjí a potřebuje tedy dostatečnou oporu.

Požadovaná tuhost je zásadní pro výběr materiálu. Můžete se setkat s různými druhy pěn, klasickou polyuretanovou nebo tzv. línou pěnou, která patří v posledních letech mezi hity. Dokáže se totiž přizpůsobit vašemu tělu a sama se vrátit do původní polohy. Tyhle matrace patří k těm měkčím, ještě lze do této kategorie zařadit též latex. Jsou zároveň o něco šetrnější k vašim kloubům a lépe se tak bude spát těm, kteří jsou zvyklí usínat v poloze na boku.

Přejete-li si tužší, volte takovou, kde je pěna o vyšší hustotě, případně výrobce použil vyztužení kokosovým vláknem. V případě takovéto kombinace mluvíme o tzv. sendvičové matraci.

Klasikou jsou varianty pružinové, od nich se už ale poněkud ustupuje, nebo jejich moderní verze, taštičkové, které lépe rozloží váhu těla. Tvrdou matraci ocení také osoby s vyšší tělesnou hmotností. S různou tvrdostí se můžete setkat i u vlastního produktu. Ten je potom rozdělen do tzv. zón, aby poskytoval optimální oporu. Většinou jich bývá sedm.

S výběrem matrace nevyhnutelně souvisí i rošt, rozlišujeme laťové či lamelové. Rošt musí zajistit především kvalitní odvětrávání. Latexové či pěnové matrace se lépe hodí na rošty lamelové, neboť ty pruží. Pozor, pokud jste si vybrali tu s kokosovou výztuhou, rozhodně nepatří na rošt polohovací!

Neměli byste tyto dvě součásti podcenit. Jestliže jste v obchodech nenašli to, co by odpovídalo vaší představě, rozhodně nedělejte kompromisy, jde o vaše zdraví. Zkuste se poohlédnout na internetu, kde je opravdu velký výběr. Pokud budete nakupovat na internetu, pak doporučujeme podívat se na slevové kódy do e-shopů, kdy díky nim můžete ušetřit i několik tisíc Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *