Kuchyň je místnost, ve které se denně objevují všichni obyvatelé společné domácnosti. Mnohdy je to jedno z mála míst, kde se celá rodina pravidelně schází, proto se občas označuje jako „srdce domova“. Měla by to být dobře větraná, světlá a čistá místnost, na což je důležité myslet při plánování a vybavování nábytkem, spotřebiči i dekoracemi.

Zařizujete kuchyň, která je spojená s jídelnou? Pak mějte na paměti, že vytváříte pracovní a jídelní prostor. Pracovní prostor by měl být funkční a dostatečně prostorný, aby vás při vaření ani úklidu neomezoval v pohybu. Jídelní prostor by měl být především příjemný a pohodlný.

 

USPOŘÁDÁNÍ

Před samotnými nákupy nábytku je nutné zmapovat prostor místnosti a také její půdorys kvůli optimálnímu rozložení kuchyňské linky, pracovní a jídelní plochy. Zejména v malých bytech či domech je třeba co nejlépe využít prostor.

Uspořádání kuchyně by mělo být maximálně pohodlné pro všechny osoby, které ji využívají. Pozornost je třeba věnovat také tomu, kdo se bude v kuchyni pohybovat. Zda se zde budou vyskytovat děti či handicapované osoby.

Nejčastěji se využívají kuchyňské sestavy do písmene L nebo U, které jsou vhodné, pokud máte na jedné straně místnosti okno a na druhé dveře. Tato uspořádání však obsahují nevýhodné a špatně využitelné rohy. Vzrůstá proto obliba dvou linek umístěných proti sobě.

Spíž nebo skříň se surovinami by se měly nacházet poblíž pracovní plochy.  K vaření a přípravě jídel si vyčleňte dostatečně velkou plochu, aby vás neomezovala v pohybu. Naplánujte si dostatek volných ploch a úložných prostor, abyste potřeby či zásoby mohli uklízet mimo pracovní desku, a snažte se je efektivně využít. Šuplíky volte raději plné, u drátěných hrozí riziko překlopení, vylití nebo vysypání surovin. Pro lepší využití dispozic místnosti můžete využít doplňky v podobě držáků, madel a tyčí, závěsných háčků, polic či košíků, vestavných košů nebo posuvných skříní.

BARVY

Na rozdíl od jiných místností můžete v kuchyni upustit uzdu fantazii a využít syté, jasné a výrazné barvy. Do menších kuchyní však volte spíše světlé barvy, aby se prostor opticky rozšířil. Velmi vkusně a elegantně vypadá kombinace světlého dřevěného nábytku zkombinovaného s jemnými pastelovými barvami. Ve větších kuchyních se nemusíte bát umístit tmavší nábytek působící robustním dojmem. Velmi moderně a vkusně vypadají kuchyně využívající kontrasty tmavých a světlých odstínů.

Barevné provedení, výběr materiálů, nábytku i doplňků, zkrátka celkový design vychází nejen z velikosti a tvaru místnosti, ale také z potřeb a přání obyvatelů. Kuchyň by měla o svých majitelích leccos vypovídat a popisovat jejich osobnost.

OSVĚTLENÍ, OKNA, PODLAHA

Okna by neměla být zastíněná, měla by poskytovat dostatek světla a umožnit větrání.

Kvalitní osvětlení je důležité nejen při přípravě pokrmů, ale také při úklidu. Dají se využít lustry, bodové osvětlení nebo LED pásky. Pokud vám to rozvody elektřiny nabízí, zvolte možnost vypínat světla jednotlivě.

Podlaha by měla být dobře omývatelná. Nedoporučují se koberce z důvodu hrozícího nebezpečí polití nebo posypání potravinami, z čehož bývají zejména obyvatelé domácností s dětmi nebo domácími mazlíčky velice rozladění.

NÁBYTEK

Kuchyň s jídelnou může být malá nebo velká, může být zařízena moderně a elegantně, skromně nebo naopak luxusně, ve venkovském až historickém stylu.

Nabídka nábytku je v dnešní době velmi široká. Základem každé kuchyně je kuchyňská linka, jídelní stůl, židle nebo kompletní jídelní sestavy (sety), případně barový pult s židličkami. Nábytek v kuchyni by měl být stejný nebo podobně laděný jako nábytek v jídelně, aby obě části vizuálně ladily a působily příjemným dojmem. Jídelna nebo jídelní kout umístěný v těsné blízkosti kuchyně vytváří příjemnou a útulnou atmosféru.

Nejčastějším materiálem jídelního a kuchyňského nábytku bývá dřevo. Může být matné nebo lesklé, záleží na vašem vkusu a na výběru barevných kombinací. Nábytek do kuchyně a jídelny by měl být hezký na pohled, kromě toho by však měl být kvalitní, funkční a bezpečný (zejména jsou-li jejich uživatelé malé děti nebo osoby s omezenou schopností pohybu). Snažte se zamezit nehodám a úrazům, volte kvalitní nerozbitné nábytkové sklo, v případě malých dětí zajistěte stabilitu nástavců, poliček a skříní a omezte ostré hrany a rohy. Dávejte pozor na pohyblivé díly nábytku – vysouvací poličky či šuplíky.

V dnešní době bývají stále častěji k dispozici různé druhy dynamického nebo též multifunkčního nábytku, jež mohou sloužit pro více potřeb a mezi které mohou patřit skládací nebo vysouvací desky či různé kusy nábytku na kolečkách.

KUCHYŇSKÁ LINKA

Pracovní desku byste měli vybírat pečlivě nejen podle barev či použitého stylu, ale také podle výšky, aby se vám v kuchyni dobře pracovalo. Kuchyňské linky mohou být vyrobeny na míru, ovšem bývají finančně nákladnější. Pokud máte omezené finance nebo prostor, můžete využít sektorové linky, které mívají jednoduchou konstrukci.

Pokud máte vybranou kuchyňskou sestavu z nábytkářského obchodu, je třeba se nejprve ujistit, že odpovídá tvaru a rozměrům vaší kuchyně. Také zkontrolujte přívody a odpady vody i rozvody plynu a elektřiny.

Součástí kuchyňské linky bývá zpravidla dřez, který se v kuchyni doporučuje i přesto, že máte myčku nádobí. Dřezy mohou být vestavné či nástavné, samostatné i kombinované. Nejčastěji se prodávají nerezové či smaltové. Baterie mohou být kohoutkové, pákové, stojánkové nebo se sprškou. Častou součástí dřezu bývají zabudované dávkovače mycího prostředku a drtiče kuchyňských odpadů.

JÍDELNÍ STŮL

Při výběru jídelního stolu je jedním z hlavních faktorů velikost prostoru. Do menší kuchyně volte rozkládací stoly, které ve složeném stavu zabírají mnohem méně místa a v případě potřeby se dají snadno rozložit. Do větší kuchyně je lepší zakoupit pevný masivní stůl. Podle tvaru lze pořídit stoly čtvercové či obdélníkové nebo také kulaté či oválné. Na trhu existuje celá řada jídelních sestav, která lze opět sladit se zbývajícím vybavením kuchyně.

Největší oblibu mají stoly dřevěné pro svůj přirozený, přírodní vzhled a nové stoly také díky své vůni. Deska stolu může být masivní, laminátová nebo skleněná. Nohy bývají nejčastěji dřevěné nebo kovové.

Ačkoli skleněné stoly působí lehce a elegantně, jejich údržba nebývá vždy jednoduchá, jejich využití v rodině s malými dětmi nebývá příliš oblíbené a také samotné stravování u průhledného stolu může působit rušivě. Během jídla vás může rozptylovat pohled na vaše nebo cizí nohy, které mohou vyvolávat neklid a spěch.

ŽIDLE

Pokud nepořizujete jídelní set, volte jídelní židle tak, aby vizuálně ladily k jídelnímu stolu. Jejich vzhled by vás měl zaujmout, nezapomínejte však na funkčnost židlí. Máte-li malé děti, volte židle i podle váhy – příliš masivní a těžké židle znemožňují jejich přenos či přesun a hrozí nebezpečí úrazu. Čím pohodlnější židle pořídíte, tím více času zde budete chtít trávit nejen během jídla, ale i třeba po jídle. Židle by měly umožňovat vzpřímené sezení, které zajišťuje správné držení těla a páteře, ale také podporuje dobré trávení.

Je-li v jídelním koutě dostatek prostoru, je velmi praktické využití rohových lavic nebo sestav. Tyto sestavy nabízí pohodlnější stolování a jsou vhodné především pro menší děti. Jestliže máte naopak málo místa, můžete zvolit různé typy skládacích židlí.

Nejčastější a nejoblíbenější bývají židle celodřevěné. Vybrat si můžete také dřevěné židle v kombinaci s čalouněným sedákem a opěrákem, které bývají pohodlnější. V tomto případě je nutné zvážit barevné kombinace celé místnosti. Do moderní kuchyně se často pořizují židle kovové.  Pokud máte dřevěný stůl bez kovových nohou či jiných částí, nemusí k němu kovové židle vypadat hezky a celkový dojem může být narušený a působit nevkusně.

UMÍSTĚNÍ SPOTŘEBIČŮ, DALŠÍHO NÁBYTKU ČI DEKORACÍ

Je dobré důkladně zvážit umístění spotřebičů i ostatního nábytku. Stanovte si, jaké spotřebiče chcete v kuchyni mít a na základě prostoru místnosti a doporučení k jejich instalaci je vhodně umístěte. Myslete prakticky a při jejich umisťování berte ohled na četnost jejich používání a vaši pohodlnou práci s nimi. Vyhněte se pořízení televize, kterou není zdravé sledovat v průběhu jídla.

Pokud budete muset pro hrníček šplhat na kuchyňskou linku, abyste se dostali do skříňky, nebude kuchyň zrovna funkční. Plánujte proto vybavení od spodní plochy a postupně rozmisťujte další poličky a skříňky.

Pokud máte kuchařské knihy, které chcete vystavit, pořiďte si na ně prosklenou skříňku, polici nebo regál. Veškeré dekorace volte tak, aby místnost vkusně doplňovaly. Veškerý nábytek lze zakoupit také online na internetu a to například v e-shop JENA Nábytek, kde můžete použít i slevový kupon JENA nábytek a ušetřit tak několik stokorun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *